Koniec fenoménu s názvom Stargate?

Autor: Filip Hudcovič | 4.6.2011 o 20:18 | Karma článku: 8,65 | Prečítané:  2497x

Prednedávnom som dopozeral posledný diel druhej série Stargate Universe. SGU je už tretí seriál s tématikou Stargate, ktorej televízne putovanie sa začalo už v roku 1994 rovnomenným filmom. Od roku 1997 sa začal vysielať ako seriál Stargate SG-1 (u nás bežal pod názvom Hviezdna brána) a získal si veľa fanúšikov po celom svete. Rovnako aj ja som na tomto seriáli dá sa povedať vyastal. Je to neuveriteľné koľko rokov odvtedy ubehlo, čo som bol malé decko na základnej škole a v súčasnosti ešte stále beží . Aj keď v trochu inej podobe ako kedysi.

StargateSG-1_Cast-thumb-550x277-15749.jpg

Stargate SG-1 sa dožil celých desať sérií, ktoré som si ja dovolil rozdeliť (a ostatní by asi tiež nenamietali) na také dva ucelené príbehy, a to od prvej po ôsmu sériu, v ktorej hralo ešte celé osadenstvo na čele s naším rovnako známym detským hrdinom McGyverom – Richardom Deanom Andersonom, a na sériu deviatu a desiatu (tzv. Stargate SG-1 2.0), v ktorej sa nám trochu pomenili niektorí herci, postavy a dokonca aj príbeh. Kvalita sa ale ku podivu stále držala a po ukončení tejto úspešnej série dvoma filmami – „The Ark of Turth“ a „Stargate Continuum“ skončilo putovanie tímu SG-1. Nanešťastie to ale stále nebol koniec celého Stargate univerza.

Už od začiatku ôsmej série SG-1 sme si hneď po jednom diely SG-1 pozreli nový diel Stargate Atlantis, ktorý sa vysielal celých päť sérií, z toho prvé tri zároveň s SG-1. Seriál sa odvíjal od pôvodného príbehu, no odohrával sa v úplne inej galaxii a s novými hercami. Počiatky Atlantisu boli podľa mňa kvalitatívne veľmi dobré, miestami dokonca porovnateľné s originálom. Ako ale série pokračovali a niektorí obľúbení hlavní hrdinovia zomierali, jeho kvalita rapídne klesala dole, až bol po piatej sérii ukončený. Možno za to môžu noví producenti, možno odchod niektorých hercov, no ja dávam vinu hlavne predvídateľným zápletkám a neustálemu sa opakovaniu už použitých nápadov. Bolo pre mňa veľkým sklamaním, keď už som posledné epizódy pozeral tak povediac „z povinnosti“ a krútil nad nimi hlavou. Myslel som si, že to bude koniec. Pôvodní tvorcovia však mali nachystané eso v rukáve, ktoré sa dostalo na obrazovky americkej televízie Syfy na jeseň 2009. Stargate Universe.

 

obr3.jpg

Tentokrát to vzali za úplne opačný koniec a myslím si, že buchli klinec tak povediac po hlavičke. Seriál dostal aj väčší rozpočet, a tak si mohol dovoliť aj lepšie interiéry (nie, že by tie predchádzajúce boli zlé), vizuálne efekty, geniálny soundtrack a v neposlednom rade i známejších hercov. Do úlohy hlavného „záporáka“ sa pre tento raz namiesto zlých mimozemšťanov rozhodli postaviť vynikajúceho Roberta Carlylea v úlohe Dr. Nicholasa Rusha. Dopĺňali ho rovnako skvelí herci ako Louis Ferreira, David Blue, Brian J. Smith, Ming-Na, Alaina Huffman a mnohí ďalší. Dej sa zameral na odhalenie tajomstva deviateho zámku na hviezdnej bráne, ktorý, ako sme sa dozvedeli, vedie na antickú loď menom „Destiny“. Dostáva sa sem však nesprávny tím, ktorý sa sem bol nútený evakuovať počas útoku nepriateľov na vojenskú základňu. Ich boj o vlastné prežitie na starej lodi a bilióny svetelných rokov od domova sa môže začať.

Seriál má skvelo prepracované postavy a mocenské súboje medzi Rushom a plk. Youngom  sú na nezaplatenie. Stále nechýbajú cestovania cez hviezdnu bránu na iné svety, no tie už nie sú číslom jeden. Tým sú postavy, ktoré sú realistické a so všetkými ľudskými kladmi i zápormi. Snažia sa prežiť deň za dňom s tým, čo majú k dispozícii. Veľmi zaujímavo je vymyslený kontakt so Zemou, ktorý ale nijako nedokáže ovplyvniť dianie na palube a to si myslím, je jedna veľká výhoda oproti Atlantisu.

obr2.jpg

Tento rok sa vysiela už druhá séria, v ktorej hviezdia nielen niektoré mená hosťujúcich hercov ako Robert Knepper, Christopher McDonald, Victor Garber, Rhona Mitra, Kathleen Munroe, či Kathleen Quinlan, ale aj hlavná zápletka seriálu, ktorá má doslova dostala. Destiny bola vyslaná za účelom zhromažďovania dát po celom známom vesmíre a preskúmania vzorca, ktorý starí antikovia objavili v kozmickom mikrovlnnom žiarení (tzv. CMBR – Cosmic Microwave Background Radiation). Ba čo viac, tento vzorec je umelo vytvorený. Čo to môže znamenať? No že za vznikom veľkého tresku môže byť nejaká vysoko rozvinutá forma života. Fasa, nie?

"Yes, it's important. Its existence defies the very laws of physics. Is it a message from God? The Almighty creator of the universe, as I'm sure you would like to believe." - Nicolas Rush

V priebehu druhej série sa však stanica Syfy (ktorá len mimochodom spôsobila hlboký prepad ratingov presúvaním vysielacieho času seriálu) rozhodla neobnoviť ho na tretiu sériu. Po dlhých vyjednávaniach sa ani producentom nepodarilo vyjednať dokončenie v hocijakej forme, či už minisérie alebo filmu. A tak sa epizódou „Gauntlet“ seriál pred vyše dvomi týždňami skončil. Tvorcovia si však finálovým dielom nechali vráta otvorené, pretože sa skončil cliffhangerom (otvorený koniec), ktorý je tak trochu podľa môjho názoru aj geniálnym koncom tejto série. Nejde totiž o to dostať sa do cieľa, ich osudom je cesta sama.

„ ...as we discovered, our mission is and always will be, the journey itself."

Po sedemnástich rokoch teda v televízii už žiadna Stargate nebude. Je to tak trochu škoda, pretože kvalitných sci-fi seriálov je na televíznych obrazovkách v súčasnosti už len veľmi málo. Za zmienku stojí jednoznačne Fringe, no ten je trochu iného sci-fi charakteru ako boli seriáli typu Stargate, či Battlestar Galactica.

Tento článok som sa rozhodol napísať ako poctu tomuto univerzu a možno Vás aj trochu navnadiť na jeho zhliadnutie ak ste ho nevideli. Verte mi, stojí to za to.

 

Ak vás ale nenavňadí ani jedna zápletka alebo minimálne mená hercov, skúste aspoň tento skvelý trailer:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?